تولید محتوا برای سایتهای پزشکی

تولید-محتوای-پزشکی

بخش مهمی از دیجیتال مارکتینگ، امروزه به روشی به نام بازاریابی محتوایی یا کانتنت مارکتینگ اختصاص یافته است. این روش بازاریابی این امکان را برای پزشکان و سایر فعالان حوزه سلامت فراهم می کند که با تولید محتوای یونیک و انتشار آن بتوانند برند و درآمد خود را ارتقا دهند.
ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که با در نظر گرفتن چه نکاتی در مورد تولید انواع محتوا برای سایت یا شبکه اجتماعی خود می توانید کانتنت مارکتینگ موفقی داشته باشید. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.


مزایای تولید محتوای پزشکی و سلامت

شما می توانید با تولید محتوای گرافیکی، ویدئویی یا نوشتاری خوب و با کیفیت و انتشار آنها در وبسایت یا پیج های شبکه های اجتماعی خود از مزایای زیر بهره مند شوید:

 • اعتماد بیمار را قبل از مراجعه به مطب جلب کنید
 • زنگ خورها و مراجعین مطب را به نحو چشمگیری بیشتر کنید
 • بازدید سایت خود را افزایش دهید
 • با انتشار محتوای سئو شده در گوگل بهتر دیده شوید
 • برند خودتان را بسازید و آن را توسعه و ارتقا دهید
 • امکانات و خدمات خود را به تمام ایران معرفی کنید و حتی جذب بیمار خارجی داشته باشید

و اینکه ارزان تر از همیشه می توانید تبلیغ مرکز درمانی، کلینیک زیبایی یا مطب خود را به طور موثر برای جامعه هدفتان انجام دهید.


2 قانون طلایی در تولید محتوای پزشکی

دو اصل مهم و طلایی در تولید محتوا (به خصوص محتوای نوشتاری) در هر حوزه ای و از جمله پزشکی وجود دارد که بدون رعایت آنها نمی توانید روی بازدهی سایت خود حساب کنید؛ حتی اگر بودجه خوبی برای تبلیغات آنلاین پزشکی کنار گذاشته باشید:

یونیک بودن مطلب

اولین قانون مهم، یونیک و کپی نبودن مقالات است. الگوریتم های گوگل مقالات کپی شده ای را که بدون هیچ خلاقیتی و با استفاده از زحمات یک سایت دیگر، آن هم بدون رفرنس دهی منتشر کرده اید، نادیده می گیرند. صدها مقاله ی بلند کپی شده از بهترین سایتهای پزشکی ارزش یک مقاله کوتاه یونیک را ندارند!

به همین علت است که تولید محتوای تخصصی و یونیک هزینه بر است. چون متخصصانی آن را تهیه می کنند که با علم پزشکی آشنایی دارند، به علاوه آنها نویسندگان حرفه ای یا ژورنالیست های قدرتمندی هستند که می دانند چطور با استفاده از مطالب تکراری مثلا علائم یک بیماری، یک مقاله کاملاً یونیک از نظر گوگل بنویسند.

بنابراین هزینه کردن برای تولید محتوا در واقع بلکه یک سرمایه گذاری بلند مدت است که ماندن شما را در صفحه اول گوگل تضمین کرده و تعداد مراجعین شما را افزایش می دهد.

صحیح بودن مطالب

به دلیل حساسیت حرفه پزشکی، صحت اطلاعات در مقالات منتشر شده وبسایت یک پزشک بسیار حیاتی است. اگر مقالات خود را برون سپاری می کنید، حواستان باشد که از تیمی کمک بگیرید که مطمئن هستید دانش کافی در زمینه کاری شما و سئو محتوا را دارد.

تیم تولید محتوای شرکت دیجیتال مارکتینگ مگابرندینگ با تکیه بر سالها تجربه و دانش خود به خوبی می داند که برای نوشتن مقالات شما از چه منابعی اطلاعات معتبر پزشکی را دریافت و از نوشتن اطلاعات غلط پزشکی و خدشه وارد شدن به اعتبار پزشک جلوگیری کند.

تولید-محتوای-صحیح-پزشکی


مهمترین اصول تولید محتوای پزشکی

برای موفقیت در تولید محتوای پزشکی و سلامت علاوه بر صحت مطالب و یونیک بودن آن، باید موارد زیر را نیز مد نظر داشته باشید:

در انتخاب کلمات کلیدی دقت کنید

انتخاب کلمه کلیدی برای نوشتن مقالات پزشکی اهمیت زیادی دارد. قبل از انتخاب کلمات باید بهترین جواب را برای پرسش های زیر داشته باشید:

 • کاربران چه کلماتی را بیشتر سرچ می کنند؟
 • آیا آن کلمه کلیدی به مقاله شما مرتبط است؟
 • چه کلمه کلیدی می تواند سریعتر شما را در صفحه اول گوگل نمایش دهد؟
 • استفاده از چه ابزارهایی می تواند ترند کلمات سرچ شده را بهتر در اختیار شما قرار دهد تا انتخاب آگاهانه تری داشته باشید؟

بنابراین به سادگی از کنار کلمات کلیدی نگذرید و فقط به پیشنهاداتی که سرچ باکس گوگل در اختیارتان قرار می دهد، اکتفا نکنید! هر چند که با پیچیده تر شدن الگوریتم های گوگل، تخصصی شدن بحث سئو و ورود شرکتهای متخصص در زمینه کانتنت مارکتینگ، انتخاب کلمات کلیدی کارآمد برای نویسندگان غیر حرفه ای سخت تر شده است.

ما در مگابرندینگ با تکیه بر سالها تجربه خود در زمینه سئو سایتها و تولید محتوا فقط در زمینه پزشکی و سلامت و نیز به کارگیری ابزارها و تکنیک های خاصی که به انتخاب بهترین کلمه کلیدی برای شما کمک می کنند، می توانیم در این زمینه شما را یاری کنیم.

ساده بنویسید اما تخصصی!

محتوای پزشکی باید ساده اما تخصصی باشد. هر چند ساده و تخصصی بودن با هم متناقض به نظر می رسند ولی برای تولید محتوای پزشکی بسیار الزامی اند. باید محتوای شما ساده باشد تا هر کسی با هر میزانی از تحصیلات آن را درک کند. با این حال موضوع مقاله شما تخصصی است و پیچیدگی های خاص خود را دارد.

باید زبانی را برای نوشتن مقالات پزشکی پیدا کنید که عامیانه نباشد اما همه آن را بفهمند و درک کنند. چون کاربران به دنبال اطلاعات شفافی هستند که به زبان ساده و در کمترین زمان، اطلاعات مورد نیازشان را ارائه می دهد. پس از نوشتن اصطلاحات پیچیده و تکنیکال که باعث گیجی کاربران می شوند، بپرهیزید.

استراتژی محتوایی درستی داشته باشید

فقط نوشتن مقاله ی خوب برای سئو سایت کافی نیست. بلکه باید زمان بندی مناسبی برای انتشار آنها و اینکه چه مقاله ای باید زودتر منتشر شود، داشته باشید. داشتن یک استراتژی محتوایی خوب باعث می شود همیشه سایت شما آپدیت بماند.

پس اگر در این زمینه اطلاعات یا فرصت کافی ندارید، می توانید از مشاوره یا خدمات یک شرکت تولید محتوا در این زمینه کمک بگیرید.

مخاطب خود را بشناسید

باید بدانید که برای چه کسی می نویسید. آیا مقاله شما را جوانترها می خوانند یا افراد مسن؟ مخاطب شما زن است یا مرد؟ و اینکه به دنبال چه چیزی می گردد. سوالاتی را که بیماران تان از شما می پرسند، می تواند سرنخ خوبی در این باره به شما بدهد.

مخاطب شما چقدر تحصیلات دارد؟ آیا اطلاعات پزشکی او خوب است یا نه؟ آیا تحصیلات او مرتبط با رشته های پزشکی است و می تواند گفته های شما را درک کند یا نه؟ پس مخاطب خود را شناسایی کنید و بر اساس نیازها و شرایط او مقاله تان را بنویسید.

شناخت-مخاطب-در-حوزه-پزشکی

به مقالات ترجمه شده تکیه نکنید

برای پرهیز از نوشتن مقالات کپی شده، در دام مقالات ترجمه ای نیفتید. چون این مقالات هر چند ارزش بیشتری نسبت به مقاله کپی شده دارند اما با وجود رقابت تنگاتنگی که بین مقالات حرفه ای و یونیک است، شانس سئو شدن آنها آنقدرها هم بالا نیست. بهتر است در کنار این نوع مقالات، مقالات یونیک هم بنویسید یا این کار را به متخصصان تولید محتوای پزشکی بسپارید.

تولید محتوای تصویری را از قلم نیندازید

بخش زیادی از ترافیک اینترنت ایران همانند دیگر نقاط جهان صرف تماشای ویدئوهای یوتیوب، آپارات، اینستاگرام، … می شود. چون مخاطبان دیدن ویدئو را به خواندن یک متن بیشتر ترجیح می دهند. به همین علت است که می توانید با ویدئو مارکتینگ پزشکی راحتتر و بیشتر اعتماد مخاطبان را جلب کنید.

ویدئوی شما می تواند یک تیزر تبلیغاتی، یک مصاحبه کوتاه در مورد یک بیماری، یک دستگاه یا نحوه انجام یک درمان یا جراحی باشد. برای تهیه این نوع محتوا نیاز به دوربین فیلم برداری، میکروفون، نرم افزارهای ادیت فیلم، … دارید.

اگر این کار برایتان سخت است، می توانید تولید محتوای ویدئویی خود را برون سپاری کرده و از خدمات ویدئومارگتینگ مجموعه مگابرندینگ بهره مند شوید.

از عکس های مرتبط استفاده کنید

عکس ها و اینفوگرافها تکمیل کننده توضیحات متن هستند. بنابراین از هر عکسی که به نظرتان زیبا است استفاده نکنید. بلکه دنبال تصاویری باشید که با متن قبل یا بعد از خود ارتباط دارد یا آنها را بیشتر توضیح می دهد.

اینفوگرافها می توانند موضوعات پیچیده را توضیح دهند؛ قابلیت به اشتراک گذاری دارند و به سرعت پیام خود را منتقل می کنند. برای بهره مندی از این مزایا می توانید از شرکتهای فعال در این زمینه مثل شرکت دیجیتال مارکتینگ مگابرندینگ بهره مند شوید.

به تولید محتوای تصویری اهمیت بدهید

تولید محتوای تصویری (عکس، اینفوگراف، نمودار، …) متن شما را از حالت یکنواخت و خسته کننده خارج کرده و به مقاله یا پست شما زیبایی بصری و جذابیت می دهد. به خصوص اگر عمل های زیبایی انجام می دهید، به یک گالری برای تصاویر قبل و بعد از عمل نیاز دارید. در تهیه محتوای تصویری نکات زیر را حتما رعایت کنید:

 • سعی کنید از عکس های تکراری که در همه سایتها هستند، استفاده نکنید.
 • برای عکس های خود یک قالب جذاب درست کنید.
 • عکس هایی را استفاده کنید که کیفیت نور و رنگ بالایی دارند.
 • برای بهبود یا تغییر در عکس ها حتما از نرم افزارهای ادیتوری مثل فتوشاپ کمک بگیرید.

به علاوه می توانید از خدمات مگابرندینگ در این زمینه ها بهره مند شوید تا هم کارتان کمتر شود و هم به دلیل استفاده از نرم افزارهای حرفه ای، کیفیت عکس های سایت یا پیج تان بالاتر برود.

اهمیت-تولید-محتوای-تصویری


نکات مهم درباره تولید محتوای پزشکی و سلامت

اگر پزشک هستید و می خواهید خودتان دست به کار تولید محتوا شوید، می توانید برای تولید محتوای خود از قوانین طلایی زیر به همراه نکاتی که در بالا به آنها اشاره کردیم، استفاده کنید:

1- از نوشتن جملات پیچیده، مرکب و یا پاراگرافهای طولانی بپرهیزید.

2- اصطلاحات تخصصی را تا حد ممکن استفاده نکنید، اما اگر به آنها نیاز دارید، حتما به زبان ساده آنها را توضیح دهید.

3- اگر می خواهید چیزی را اضافه تر توضیح ندهید یا لینک سازی انجام دهید، می توانید آن را با هایپرلینک کردن به مقالات دیگر سایتتان ارجاع دهید.

4- مقالات نوشتاری خود را به لحاظ گرامری، املای لغت، علائم نوشتاری، استفاده از فونت و سایز مناسب و صحیح بودن اطلاعات حتما چک کنید.

5- پیش از انتشار مقاله حتما آن را یک بار بخوانید یا از کسی بخواهید آن را بخواند.

6- در تولید انواع محتواها از پراکنده گویی اجتناب کنید. به اصل مطلب بپردازید و حوصله مخاطب را با دادن اطلاعاتی که لازم ندارد، سر نبرید.

7- مقاله خود را پر از کلمات کلیدی یا کلمات کلیدی تکراری نکنید. اجازه بدهید متن شما طبیعی و خوانا باشد. این کیفیتی است که موتورهای جستجوگری مثل گوگل آن را رصد می کنند.


خدمات مگابرندینگ در زمینه تولید محتوا

اگر احساس می کنید که زمان و نیروی تخصصی برای انجام کارهای بالا ندارید اما می خواهید از مزایای تولید محتوا نیز بهره مند شوید، می توانید از خدمات تولید محتوای مجموعه مگابرندینگ بهره مند شوید که عبارتند از:

 • تولید محتواهای نوشتاری یونیک در قالب مقالات کوتاه و بلند و پست های شبکه های اجتماعی
 • تولید محتوای ویدئویی حرفه ای (با یک یا دو دوربین فیلم برداری حرفه ای)
 • آپدیت محتواهای نوشتاری
 • تولید اینفوگرافهای حرفه ای و کاربرپسند
 • طراحی قالب عکس با رنگ برند شما
 • تولید محتوای تصویری جذاب برای وب سایتهای پزشکان و شبکه های اجتماعی
 • سئو محتوای تولید شده
 • تعیین یک استراتژی محتوای کارآمد
 • مشاوره رایگان در زمینه تولید محتوا
 • تولید محتوای صوتی (پادکست پزشکان)
 • لینک سازی داخلی برای بهبود سئوی مقالات
 • آنالیز رقبای وبسایت یا اینستاگرام شما
 • انتخاب موثرترین کلمات کلیدی برای سئو بهتر
 • رصد بازخورد محتواهای سایت و شبکه های اجتماعی
 • ساخت و مدیریت اکانت شبکه های اجتماعی پزشکان
 • بارگزاری رایگان محتوا در وب سایت
 • پشتیبانی رایگان و ارائه گزارش
4.7/5 - (12 امتیاز)
بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *